Josef Šín

Tuto stránku věnujeme panu Josefu Šínovi, legendě oddílu stolního tenisu v Hostinném

Josef Šín se narodil 7.října 1924. V roce 1946 přišel do Hostinného vojákovat a začal zde spolupracovat s Františkem Šoulavým na rozvoji sportu ve městě. V tomto roce se podílí na založení oddílu stolního tenisu v Hostinném, který tak patří k nejstarším oddílům v našem městě. Začal oddíl budovat a stal se v jedné osobě předsedou, hráčem, trenérem, funkcionářem a především kronikářem, díky čemuž máme celou historii klubu zmapovánu. V roce 1948 se zde oženil se svou milovanou ženou Zdeňkou. Spolu mají dva syny, Vladimíra a Jiřího, kteří se aktivně věnovali stolnímu tenisu a reprezentovali úspěšně náš oddíl. Jiří hrál spoutu let divizní soutěž a ještě dnes hraje za nedaleký klub TTC KB Vrchlabí.

V roce 1946 se v Hostinném začaly hrát první mistrovské soutěže. Postupně do oddílu přicházeli noví hráči a hráčky. A Pepík Šín se pustil do vyhledávání talentů ze široké základny dětí, které se rozhodli pro stolní tenis. Jak říká sám Pepík, v jedné době chodilo hrát ping-pong kolem 100 dětí. Místní sokolovna byla zaplněna adepty stolního tenisu a Ti nejlepší chodili navíc trénovat i k panu Šínovi domů, kde byl v jeho garáži postavený stůl a vytrvale zde připravoval ty nejlepší. Vychoval spoustu výborných hráčů. V první řadě vzpomeňme Jirku Víznera, kterému byl doslova druhým tátou. Tvrdý trénink, píle a talent nakopnec dostal Jirku až na 2. místo ve dvouhře straších žáků na Mistrovství Československé republiky v roce 1969, které se konalo ve Vlašimi a 5.místo zde obsadil jeho další talentovaný svěřenec Miloš Žlůva. V témže roce vybojovalo družstvo starších žáků ve složení Jiří Vízner, Miloš Žlůva a Jaroslav Hrčka na přeboru České republiky v Karlových Varech 2.místo a na přeboru Československé republiky v Brně 3.místo. Tyto úspěchy znamenaly, že se naši hráči začali zúčastňovat reprezentačních soustředění této věkové kategorie. V tomto období se zařadilo naše žactvo mezi nejlepší na celostátním žebříčku. V roce 1974 se družstvo žen probojovalo až do II.ligy a hrálo ve složení Milena Sokolovičová-Haková, Anna Lederová a Květa Burýšková. V našem oddíle se prvním stolnětenisovým krůčkům učily i Lída Šmídová-Benešová, která se dostala až do reprezentace Československé republiky a Milena Roudná-Pokorná, která byla v nominaci na Mistrovství světa v Sarajevu v barvách Kanady. V roce 1975 se poprvé v historii podařilo postoupit do divize i našim mužům. Zasloužila se o to sestava: Josef Nosek, Miloš Žlůva, Oldřich Vízner, Jiří Plecháč, Jiří Šín a Josef Tatar. Divize se potom v našem městě úspěšně hrála mnoho let a zapojili se do ní i další skvělí hráči - Jiří Vízner (po desetiletí jasná jednička našeho oddílu), Petr Kalvach, Karel Pacholík, Václav Schiguth a z těch nedávných Martin Šneberk, Petr Bartoš a Petr Pavlata. Všechny tyto úspěchy lze připsat osobě pana Šína, který se trenérsky víceméně podílel na růstu všech výše zmiňovaných hráčů a hráček.

Největším osobním úspěchem Josefa Šína je titul mistra světa, který vybojoval v roce 1998 na Mistrovství světa veteránů v anglickém Manchestru. Titul vybojoval ve družstvech ve věkové kategorii 70-74 let.